صدور بخشنامه تسهیل و تسریع در انجام تشریفات گمرکی کالاهای اساسی

/, تازه ترین اخبار, مهمترین اخبار/صدور بخشنامه تسهیل و تسریع در انجام تشریفات گمرکی کالاهای اساسی

صدور بخشنامه تسهیل و تسریع در انجام تشریفات گمرکی کالاهای اساسی

از سوی معاون فنی و امور گمرکی سازمان گمرک کشور انجام شد:

صدور بخشنامه تسهیل و تسریع در انجام تشریفات گمرکی کالاهای اساسی

معاونت فنی و امور گمرکی سازمان گمرک جهموری اسلامی پیرامون تسهیل و تسریع در انجام تشریفات گمرکی کالاهای اساسی و ضروری از گمرک بخشنامه‌ای صادر کرده و از مدیران و ناظران اداره‌های گمرک سراسر کشور خواسته است با عنایت به لزوم اتخاذ تمهیدات مناسب تر در این خصوص، در هنگام اظهار کالاهای اساسی و ضروری به گمرکات کشور، با رعایت کلیه قوانین و مقرارت مربوطه، موارد پنج‌گانه این بخشنامه را اجرا کنند.

در این بخشنامه آمده است:

1-        در صورت ارائه درخواست از سوی صاحبان کالا، با «حمل یکسره» کالای موضوع اظهارنامه موافقت شود. بدیهی است اخذ و ارائه مجوزهای قانونی مربوط به اظهارنامه به‌صورت سیستمی قبل از خروج کالا الزامی است.

۲- نظارت و همکاری لازم صورت پذیرد تا دستگاه‌های متولی صدور مجوزهای قانونی از جمله استاندارد، جهاد کشاورزی، بهداشت و… نسبت به نمونه‌برداری از کالاهای موضوع اظهارنامه در روی کشتی حامل کالاء قبل از تخلیه و یا هنگام تخلیه کالا اقدام کنند.

۳- در صورت قرارگیری اظهارنامه این اقلام در مسیرهای زرد و قرمز اظهارنامه به‌صورت تصادفي، کارشناسان و متصدیان رسیدگی‌کننده، نسبت به بررسی و انجام تشریفات گمرکی این اظهارنامه‌ها با رعایت قوانین و مقررات مربوطه، در حداقل زمان ممکن و به‌صورت خارج از نوبت اقدام کنند.

۴- در صورت انقضای مهلت مندرج در مجوزهای ثبت سفارش این کالاها، نسبت به پذیرش مجوزهای ثبت سفارش ارائه شده بدون تمدید مهلت مذکور با رعایت سایر مقررات مربوطه اقدام شود.

۵- در صورت ارائه درخواست از سوی صاحبان کالا، با خروج شبانه‌روزی این اقلام حتی در روزهای تعطیل و ساعات غيراداری با رعایت سایر مقررات موافقت شود.

در این بخشنامه که به امضای مهرداد جمال ارونقی معاون فنی و امور گمرکی سازمان گمرک رسیده، آمده است: «مسؤولیت حسن اجرای این بخشنامه بر عهده بالاترین مقام اجرائی گمرکات است و ناظران محترم به‌طریق مقتضی نظارت لازم درخصوص موارد ممنوعه داشته باشند و درصورت وجود هر نوع مشکلی که منجر به ایستایی احتمالی در این خصوص می‌شود هماهنگی لازم با دفاتر ستادی مرتبط در گمرک ایران با اینجانب به عمل آورند.

ثبت ديدگاه