نامه اعتراض اتحادیه بازرگانان تجهیزات پزشکی به سخنان وزیر بهداشت

/, تازه ترین اخبار, مهمترین اخبار/نامه اعتراض اتحادیه بازرگانان تجهیزات پزشکی به سخنان وزیر بهداشت

نامه اعتراض اتحادیه بازرگانان تجهیزات پزشکی به سخنان وزیر بهداشت

 

روند تامین تجهیزات پزشکی سفاف و روشن است

اتحادیه بازرگانان تجهیزات پزشکی در نامه‌ای به وزیرت بهداشت نسبت به سخنان وی درباره گم‌شدن یک‌میلیارد و سی‌صد ملیون دلار ارز در حوزه تجهیزات پزشکی اعتراض کرد. این نامه روز پنج مردادماه نوشته شده بود و هیات‌مدیره اتحادیه انتشار آن را صلاح ندیده بود اما از آن‌جا که پیگیری این اخبار در رسانه‌ها دامنه‌دار بوده و حیثیت شرکت‌های تجهیزات پزشکی را به پرسش گرفته، آن را برای روشن‌سازی افکار عمومی و آگاه‌سازی جامعه منتشر کرده است.

متن نامه به شرح زیر است:

وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جناب آقای دکتر نمکی

سلام علیکم

احتراما پیرو مصاحبه اخیر حضرتعالی متاسفانه روزنامه‌ها، شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های برون‌مرزی با تفسیری غلط از صحبت‌های جنابعالی مساله را به عنوان گم‌شدن یک میلیارد و سیصد میلیون دلار از ارز تخصیصی جهت واردات تجهیزات و ملزومات پزشکی (با نرخ رسمی 42،000 ریال ) برجسته نموده‌اند و حتی با وجود توضیحات حضرتعالی و سخنگوی دولت اصرار به ایجاد تشنج در محیط کسب‌وکار را دارند.

حتی کار به جایی رسیده که خبرگزاری بی‌بی‌سی فارسی با سوء‌استفاده از گزارش‌های غلط روزنامه‌های ایران، نام تعدادی شرکت را عنوان و گزارشی بر عدم حمل کالاهایی که به آن‌ها ارز دولتی تعلق گرفته ولی کالاهای مربوطه حمل نشده‌اند را پخش نموده است.

تفسیر نادرست و مغرضانه از واقعیت‌های حاکم بر تامین و توزیع تجهیزات و ملزومات پزشکی، باعث نگرانی و تشویش اذهان عمومی و ضربه‌زدن به اطمینان سایر نهادها و دلسردشدن فعالان خدوم این صنف‌‌ می‌گردد که در نهایت نتیجه‌‌‌ای جز کمبود کالاهای اساسی نخواهد داشت لذا لازم و وظیفه دانستیم جهت روشن‌شدن موضوع توضیحات ذیل را ارائه نماییم:

۱. گفته شده معلوم نیست تخصیص ارز را به چه کالاهایی داده‌‌‌‌اند توضیح: کلیه تجهیزات و ملزومات پزشکی که در حال حاضر در کشور استفاده می‌گردند در اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی با کد«IRC (Iran Registry code)» ثبت شده‌‌‌‌اند. این کد شامل ویژگی‌های تخصصی کالا همراه با جزئیات آن است و اطلاعات مندرج بر روی این کد شامل کمپانی و کشور سازنده قانونی و اصلی انواع مدل‌‌‌‌‌ها‌‌‌‌‌، انواع گواهی‌های بین‌المللی همراه با تاریخ انقضاء و ویژگی‌های خاص مدل‌‌‌‌‌، شرکت‌های واردکننده و ارائه‌دهنده خدمات پس‌ازفروش و قیمت اظهارشده را پوشش‌‌ می‌دهند. در حال حاضر بیش از ۲۸۰ هزار کد IRC صادر و فعال‌‌ می‌باشد. ضمنا کلیه کالاهایی که مشمول ارز رسمی 42،000 ریال گردیده به پیشنهاد مدیرکل محترم تجهیزات پزشکی و تائید وزیر محترم پیشین وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی تعیین و در لیست مشمول ارز 42،000 ریالی قرار گرفته و کدهای IRC  مشمول این ارز به گمرکات، وزارت صمت و بانک مرکزی تحت سامانه جامع تجارت معرفی گردیده لذا امکان اعمال هرگونه نفوذ سلیقه‌‌‌ای در این رابطه وجود ندارد. از این‌رو دقیقا معلوم است چه کالاهایی مشمول تخصیص ارز رسمی‌‌ می‌گردند.

۲. گفته شده معلوم نیست این ارز به چه کسانی تخصیص شده است. توضیح: جهت واردات تجهیزات و ملزومات پزشکی تنها افراد حقیقی و حقوقی که شناسنامه فعالیت از اداره‌کل تجهیزات و ملزومات پزشکی اخذ نموده‌‌‌‌اند و محصولات مورد نظرشان کد IRC فعال دارند. با داشتن کارت بازرگانی فعال مجاز به ارائه درخواست واردات صرفه‌نظر از نوع ارز مربوطه هستند اگر پروفورما و ثبت سفارش مربوطه از لحاظ قیمت، توانایی شرکت در ارائه خدمات پس‌ازفروش و… در اداره کل تایید شود و IRC مربوطه مشمول ارز رسمی گردد به‌شرط این‌که میزان واردات شرکت مذکور و نیاز بازار با سوابق فعالیت آن در سال‌های قبل تطابق داشته باشد پروفورم مربوطه تایید‌‌ می‌گردد. سپس این درخواست در سامانه توسعه تجارت بازنگری، بررسی و پس از تطابق آن با قوانین واردات و امکان گرفتن ارز (IRC مشمول ارز رسمی) تایید و مجددا به اداره‌کل تجهیزات پزشکی جهت اعلام تخصیص ارز از طریق بانک عامل به بانک مرکزی داده‌‌ می‌شود. بانک مرکزی مجدد کلیه موارد قانونی را چک کرده و در صورت تطابق کد IRC با لیست مشمول ارز رسمی در صورت مهیابودن ارز درخواستی واردکننده، ارز را تخصیص و به بانک عامل جهت فروش ارز به نرخ رسمی اعلام‌‌ می‌نماید. واردکننده حداکثر طی ۳۰ روز‌‌ می‌بایست ارز مربوطه را خریداری نماید و در غیر این‌صورت پرونده مورد نظر باطل می‌گردد. لازم به ذکر است در صورت خرید ارز توسط واردکننده، تعهد مالی سنگینی از واردکننده اخذ‌‌ می‌گردد که حداکثر ۱۸۰ روز‌‌ می‌بایست کالا وارد کشور شود و پس از ترخیص از گمرک مدارک مربوطه جهت رفع تعهد ارزی به بانک عامل اعلام گردد تا به‌تبع آن، بانک عامل درخواست رفع تعهد را به بانک مرکزی اعلام نماید. در غیر این‌صورت و هرگونه عذر غیرموجه واردکننده تحت پیگیری قانونی قرار می‌گیرد. لذا دقیقا در کلیه نهادهای مربوطه یک به یک مشخص است که ارز رسمی را به چه کسی داده‌اند.

۳. معلوم نیست کالاهای وارد شده با چه قیمتی و به چه کسی فروخته شده است. توضیح : بر اساس قانون کلیه کالاهایی که ارز رسمی دریافت‌‌ می‌کنند‌‌ می‌بایست توسط سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان قیمت‌گذاری گردد. در زمینه تجهیزات و ملزومات پزشکی این مهم توسط اداره‌کل تجهیزات پزشکی در حال انجام است و در سایت آن اداره حدود ۷۰ هزار قلم کالا قیمت‌گذاری شده و کلیه مراکز دولتی، خصوصی، خیریه و … به آن دسترسی داشته و طبق أن خرید انجام‌‌ می‌دهند در مورد کالاهای سرمایه‌‌‌ای که ارز رسمی دریافت‌‌ می‌کنند و در سایت مذکور قیمت آن‌ها درج نشده، بنا به اعلام اداره‌کل توزیع آن‌ها صرفا با حواله قیمت‌گذاری‌شده توسط اداره‌کل تجهیزات انجام مي شود مضافا كلیه فروشندگان کالاهایی که ارز رسمی دریافت نموده‌‌‌‌اند می‌بایست اطلاعات فروش خود را شامل نام خریدار به نام کالا، کد IRC . شماره سریال با Lot‌‌‌‌‌، تصویر فاکتور، مبلغ فاکتور، نسخه پزشک. کپی کارت ملی بیمار و … را در سامانه اداره کل وارد‌‌ ‌نمایند و همزمان مشابه چنین اطلاعاتی به موازات در سامانه «124.ir» سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان نیز وارد‌‌ می‌گردد لذا چه کالائی به چه کسی فروخته شدهT به چه قیمتی فروخته شده همواره مشخص است. همانگونه که ملاحظه‌‌ می‌فرمایید با توضیحات فوق‌الذکراساسأ ساختارهای کنترلی موجود در زمینه واردات و توزیع تجهیزات و ملزومات پزشکی که مشمول تخصیص ارز رسمی گردیده‌‌‌‌اند به‌نحوی برنامه‌ریزی و پایش می‌شود که نگرانی از این‌که چه کالایی به چه قیمتی واردشده و به چه شخصی با چه قیمتی فروخته شود اساسأ جایی از اعراب ندارد. البته همواره در هر سیستمی با هر فعالیت اقتصادی امکان سوءاستفاده افراد سودجو وجود دارد که با امکان رصد ملزومات پزشکی این موضوع در مقایسه با سایر کالاها که مخاطب عام دارند با حساسیت و دقت بالایی قابل انجام‌‌ می‌باشد به‌طوری‌که در مورد سوءاستفاده فرد خاطی که به‌جای استنت قلبی، بخشی از آن‌ها را با سیم ترمز دوچرخه جابه‌جا کرده بود تخلف انجام‌گرفته با کمک ساختار کنترلی موجود توسط اداره‌کل تجهیزات پزشکی شناسایی و با همکاری گمرک محموله ضبط و به اموال تملیکی منتقل گردید. هم‌چنین عدم کمبود جدی تجهیزات و ملزومات پزشکی در سال گذشته با توجه به این‌که میزان واردات آن‌ها در مقایسه با سال‌های قبل کمتر بوده، دلیل این مدعا می‌باشد که سیستم تامین و توزیع دارای ساختاری قابل رصد و کنترل بوده است.

۴-گفته شده که شرکت‌های واردکننده تجهیزات پزشکی ارز گرفته و کالا جای آن نیاورده‌‌‌‌اند توضیح: مطابق با قانون شرکت‌هایی که جهت واردات از ارز رسمی استفاده می‌کنند می‌بایست حداکثر طی ۱۲۰ روز و یک دوره تمدید جمعا” ۱۸۰ روز نسبت به رفع تعهد خود با بانک عامل اقدام نمایند، لذا قانونگذار با علم به این‌که از زمان تامین و خرید ارز تا حواله آن، سپس تولید، حمل ترخيص و ارایه اسناد به بانک حداقل ۱۸۰ روز لازم است این زمان را در ملاحظات خود مد نظر قرار داده است. گرچه این زمان با توجه به وضعیت حاکم بر نقل و انتقال پول به‌واسطه تحریم‌های ظالمانه و زمانبربودن پروسه تولید تجهیزات و ملزومات پزشکی در کمپانی‌های خارجی کافی نمی‌باشد و لازم است افزایش یابد با این‌حال با همین قانون کنونی واردکنندگانی که دائما در حال واردات کالا می‌باشند می‌توانند ۵۰ درصد از مبلغ ارزهای خریداری‌شده خود را در هر مقطع زمانی به بانک متعهد باشند. در مورد اخیر شرکت‌های تجهیزات پزشکی نام‌برده کمتر از ۸ درصد تعهد رفع‌نشده داشته که قبلا این موضوع به سازمان غذا و دارو نیز گزارش شده و اعلام شده که کالاهای باقی‌مانده در حال واردات یا در گمرک در حال ترخیص هستند . متاسفانه عدم آگاهی خبرگزاری‌های داخلی و سوارشدن عده‌‌‌ای روی موج نا آگاهی افراد کار را به جایی رسانده که حتی بی‌بی‌سی وارد عمل شده و کاری را که کاملا صحیح و به مراتب بهتر از پیش‌بینی‌های قانونی انجام شده را به‌صورت غیر واقعی و با سیاه‌نمایی به‌صورت یک معضل نشان می‌دهد. لذا از آن مقام محترم تقاضا داریم که در چنین شرایط سخت، تحریم‌های ظالمانه و وضعیت بد نقدینگی حاکم بر چرخه درمان بیش از این مراقب افراد خدوم این صنف باشید و نگذارید زحمات صنف تامین کننده تجهیزات پزشکی از این بیشتر دچار صدمات گردند. ضمنا همان‌طور که با استحضار رسید سوءاستفاده در واردات و توزیع را نمی‌توان به صفر رسانید با این‌حال این اتحادیه بدین‌وسیله همکاری و اعلام آمادگی کامل خود را جهت کشف و شناسایی کارشناسانه فسادهای احتمالی به اطلاع‌‌ می‌رساند.

امید است با همکاری در این زمینه بدون ایجاد تشنج، فضای شفاف تجارت سالم هویدا گردد.

با احترام هیئت مدیره اتحادیه بازرگانان تجهیزات پزشکی ایران

ثبت ديدگاه