هوش مصنوعی گزینه‌ای مناسب برای بررسی دستی‌ تراکم پستان

/, تازه ترین اخبار/هوش مصنوعی گزینه‌ای مناسب برای بررسی دستی‌ تراکم پستان

هوش مصنوعی گزینه‌ای مناسب برای بررسی دستی‌ تراکم پستان

هوش مصنوعی گزینه‌ای مناسب برای بررسی دستی‌ تراکم پستان

پژوهش‌های تازه نشان می‌دهد الگوریتم جدیدی که برای اندازه‌گیری تراکم پستان طراحی شده است می تواند دقت یک ماموگرافی را داشته باشد.

تصویربرداران پستان و کارشناسان هوش مصنوعی در بیمارستان عمومی ماساچوست (MGH) و دانشگاه فناوری ماساچوست (MIT) در تلاش برای غلبه بر تناقضات ذهنی پدیدآمده در بررسی‌های دستی تراکم پستان از سوی پزشکان مختلف، شیوه تازه‌ بررسی خودکار پستان را ابداع کرده‌اند که شیوه جایگزین نوین یادگیری برای اعمال بالینی بیماران در بیمارستان عمومی ماساچوست به‌شمار می‌رود.

رجینا بارزیلی، استاد بخش علوم برق و فناوری اطلاعات در دانشگاه ام.آی.تی گفت: «متاسفانه، حجم گسترده‌ای از ارزیابی تراکم پستان بررسی‌شده از سوی رادیولوژیست‌ها متناقض و ذهنی بوده است و استفاده از دستگاه برای سنجش تراکم، این تناقضات را از بین خواهد برد.»

وجود بافت‌های سفت پستان می‌تواند تومور را پنهان کند و مانع از تشخیص ماموگرام‌ها شود و خطر تصویربرداری اشتباه را افزایش دهد.

پژوهشگران به‌کمک ده‌ها هزار ماموگرام دیجیتالی و با کیفیت بیمارستان ام.جی.اچ توانستند الگوریتم مورد نظر را پیش از اجرا، در اعمال ساده و معمول بالینی، آزمایش کنند و شیوه تازه را به کارشناسان آموزش دهند.

هشت رادیولوژیست پس از بررسی 763،10 مورد یافت‌شده توسط الگوریتم به‌عنوان بافت متراکم یا غیرمتراکم به تفاوت و تمایز این یافته ها با 149،10یافته ماموگرام به توافق رسیدند که میزان آن 94 درصد از کل ارزیابی‌ها بوده است.

بارزیلی گفت: «با توجه به گوناگونی نظرات و تناقضات ماموگرام‌ها، نمی‌توان گفت که آن 6درصد غیرقابل قبول به‌معنای اشتباه‌بودن الگوریتم است. گام‌های بعدی توسعه فناوری است که بتواند مخاطرات آینده تصویربرداری را پیش‌بینی کند و آن یافته‌ها را با بررسی‌های تراکم پستان منطبق و ادغام کند.»

او افزود: «درحالی‌که تراکم پستان با احتمال وجود تومور مرتبط است اما مشخص نیست که در چه افرادی به‌طور قطع تبدیل به سرطان پستان خواهد شد. ما هم‌اکنون در حال کار روی الگوریتم‌هایی‌ هستیم که بتواند با بررسی تصویربرداری، احتمال ایجاد سرطان را پیش‌بینی کند.»

پژوهشگران تفاسیر و ارزیابی‌هایی با کیفیت بالا و در دسترس رادیولوژیست‌ها را با تلاش‌های مشترک متخصصان پزشکی و علوم رایانه مرتبط دانسته‌اند و آن را کلید موفقیت الگوریتم در نمونه‌های بالینی نام می‌برند.

از زمان اجرای الگوریتم در ماه ژانویه تاکنون ، تقریبا 000،16 تصویر توسط آن تهیه شده است./ منبع: داتمد/ مترجم: سمیه ناطقی

ثبت ديدگاه