آشنایی با مرکز داوری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران

/, تازه ترین اخبار/آشنایی با مرکز داوری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران

آشنایی با مرکز داوری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران

خدمات_قابل_ارائه_توسط_مرکز_داوری_اتاق_ایران

معرفی مرکز داوری اتاق ایران، در اجرای بند «ج» ماده «۵» قانون اصلاح موادی از قانون اصلاح اتاق بازرگانی ایران و صنایع و معادن ایران، مصوب 15/9/ ۱۳۷۳، به‌منظور حل و فصل اختلافات بازرگانی داخلی و خارجی، بر مبنای قانون اساسنامه مرکز داوری اتاق ایران، مصوب 14/11/1380، تأسیس شد و همچنین مرکز دارای استقلال مالی و اداری است. مرکز داوری در شهر تهران، در محل اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران مستقر و در مراکز استان‌ها دارای دفتر است و دارای سه رکن هیئت مدیره دبیر کلی و داوران‌ است. اسلوب داوری همواره در حقوق ایران وجود داشته است لکن به‌صورت داوری موردی بوده است که با تراضی طرفین یا از طریق دادگاه انجام شده است. با تشکیل مرکز داوری، برای نخستین‌بار مفهوم داوری سازمانی وارد نظام حقوقی ایران شده است.

اهم وظایف و خدمات

اصلی‌ترین وظیفه مرکز داوری اتاق ایران به‌عنوان تنها نهاد رسمی داوری سازمانی در کشور، حل و فصل اختلافات کنونی تجاری و بازرگانی اقتصادی از طریق داوری با میانجی‌گری و سازش است. علاوه بر این، ترویج داوری و آموزش داوری‌ به‌عنوان یک حرفه حقوقی تخصصی، در شمار کارهای مرکز داوری است که مورد توجه و استقبال فراوان قرار گرفته است. تعامل با مراکز داوری بین‌المللی در کشورهای مختلف در زمینه معرفی و ترویج داوری و برگزاری سمینارهای مشترک با کمک به اجرای آراء داوری، بخش دیگری از وظایف و خدمات مرکز داوری است

اهداف و برنامه‌ها

– حل و فصل دعاوی و اختلافات حقوقی و تجاری از طریق داوری، میانجی گری، کارشناسی و سازش

– توسعه شعب و دفاتر مرکز داوری اتاق ایران در اتاق‌های شهرستان‌ها جهت دسترسی راحت‌تر فعالان اقتصادی به خدمات این مرکز از جمله حل و فصل اختلافات تجاری و بازرگانی

– ترویج فرهنگ داوری در کشور از طریق انتشار کتاب و مقاله و برگزاری دوره‌های آموزشی برای آشنایی جامعه حقوقی کشور با اسلوب صحيح داوری

ـ تعامل مستمر با نهادهای حاکمیتی از جمله مجلس شورای اسلامی و قوه قضائیه

ـ گسترش داوری از طریق همکاری با مراکز داوری کشورهای دیگر و نیز مراکز داوری بین‌المللی

– تعامل و همکاری با انجمن‌ها و اتحادیه‌ها و به‌طور کلی تشکل‌های اقتصادی و تجاری و ارائه خدمات داوری و حقوقی با تعرفه‌های ترجیحی.

خدمات

١- مرکز داوری در راستای ترویج داوری و فرهنگ‌سازی از طریق انتشار کتاب و مقاله و دیگر نشریات، اقدامات زیادی به‌عمل‌آورده:

– انتشار ۳ جلد گزیده آراء داوری مرکز

– مجموعه مقالات همایش صدمین سال تاسیس نهاد داوری در حقوق

ـ مجموعه مقالات جشن‌نامه دهمین سالگرد تاسیس مرکز داوری اتاق ایران

ـ سالنامه ایرانی داوری (سه جلد)

ـ کتاب قوانين و مقررات کاربردی داوری که شامل مجموعه قوانین جاری کشور در حوزه داوری در سازمان‌های مختلف است.

ـ چاپ چهارم مجموعه قواعد و آيين داوری و میانجی‌گری مرکز داوری در آبان ۱۳۸۸ منتشر شده است. مرکز داوری اتاق بازرگانی و ایران نخستین مرکز داوری سازمانی است که براساس قانون تاسیس شده است (بهمن ۱۳۸۰) و برای نخستین بار قواعد داوری و میانجی‌گری سازمانی را تدوین و منتشر کرده است .

۲- مرکز داوری اتاق ایران برای ترویج داوری‌ به‌عنوان یک حرفه حقوقی و تخصصی، دوره‌های مختلف آموزش تخصصی داوری را در اتاق بازرگانی ایران و اتاق‌های بازرگانی استان‌ها برگزار کرده است.

٣- تفاهم‌نامه‌های متعددی با اتحادیه‌ها، سندیکاها و تشکل‌های داخلی و نیز مراکز و نهادهای داوری خارجی و بین‌المللی در جهت ترویج داوری و ارائه خدمات داوری ( با تعرفه‌های ترجیحی) منعقد شده است

۴- برای سهولت دسترسی تجار و فعالان اقتصادی سراسر کشور به خدمات مرکز داوری اتاق ایران. دفترهایی را در اتاق‌های بازرگانی استان‌ها ایجاد کرده که مشغول فعالیت‌اند.

۵- مرکز داوری اتاق بازرگانی ایران در راستای خدمت‌رسانی هر چه بیشتر به دارندگان کارت‌های بازرگانی و به‌منظور تشویق و ترویج استفاده از خدمات داوری و میانجی‌گری، در هزینه‌های داوری تا ۲۰ درصد تخفیف اعمال می‌کند. افزون بر این، به‌موجب تفاهم‌نامه‌هایی که تشکل‌های بازرگانی یا صادراتی یا تولیدی و اتاق‌های مشترک با مرکز داوری اتاق بازرگانی ایران منعقد کرده‌اند، در صورتی‌که دعاوی و اختلافات اعضای آن‌ها به مرکز داوری اتاق ایران ارجاع شود در هزینه‌های داوری از تخفیفاتی بهره‌مند می‌شوند. بهره‌مندی از این تخفيف‌ها منوط به ارائه کارت بازرگانی معتبر از اتاق مربوطه‌ است.

۶- تعامل با سازمان‌ها و نهادهای حاکمیتی به‌ویژه قوه قضائیه و مجلس شورای اسلامی در موارد زیر:

– تهیه و تدوین قانون جامع داوری که در قالب یک پروژه از طرف قوه قضائیه به مرکز داوری اتاق ایران محول شده بود.

ـ شرکت در بیش از ۵۰ جلسه مشترک با معاونت حقوقی و معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه در تهران و شهرستان‌ها.

ـ  برگزاری ۲ نشست مشترک بین روسای دفاتر مرکز داوری اتاق ایران در اتاق‌های شهرستان‌ها و معاونان اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان‌ها با میزبانی اتاق‌های تبریز و اصفهان.

ـ نشست‌های هم‌اندیشی داوران مرکز و قضات دادگاه‌های بدوی و تجدید نظر دادگستری استان تهران درباره موضوعات خاص.

ثبت ديدگاه